Foto endnu ikke klar
880/​712

Jiri Georg Dokoupil (f. Krnov 1954)

“Shower”. Sign. på kanten af lærredet Dokoupil 1990. Sod på lærred. 130×81. Uindrammet.

Proveniens: Galleri Susanne Ottesen, København.

Den tjekkiske kunstner Jiri Dokoupil har en både radikal og kompromisløs, men også legende og til tider barnlig tilgang til den kunstneriske praksis. Som en kunstnerisk kamæleon og en sand postmodernist forholder han sig ganske frit til virkemidler og genrer, og det er svært at sætte en finger på kunstnerens særlige kendetegn, da han - inspireret af dadaisten Marcel Duchamp - altid bevidst undgår at underlægge sig en personlig eller overordnet stil.

Værket vi udbyder - ”Shower” fra 1990 - kan ses som et udtryk for Dokoupils eksperimenterende tilgang til værket blandt andet gennem brugen af forskellige ukonventionelle materialer, såsom vand, stearinlys, frugt, rullende dæk og enddog modersmælk.. Teknikken her er udviklet af kunstneren i slutningen af 80erne, hvor han med sod fra flammen af en sokkel overfører motivet til det blanke lærred.

Selve scenen med den badende kvinde er umiddelbart hverdagslig men erotiseres gennem synsvinklen, hvor beskueren indtager voyeurens rolle. Vi trænger – eller inviteres - ind i et diffust rum, hvor soden opbløder alle klare linjer og understreger det sensuelle, forførende og intime, men samtidig efterlader os med en følelse af meditativ ro.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK