2140/522
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
To skabe og to bogkasser af mahogni samt fire sokler. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. Skabe H. 76. B. 76. D. 36. Bogkasser H. 76. B. 76. D. 27,5. Sokler. H. 5. B. 76. D. 27,5 og 36. (8)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag