1635/574
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af teak. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2207. Udført hos Fredericia Furniture. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud