Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
En sejlbåd nær klipperne ved Kullen. Sign. W. Melbye Kullen 1856. Olie på papir monteret på lærred. 30×48.
Enkelte mindre retoucheringer. Få minimale afskalninger/ridser. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019