921/​163

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Skagenskone plukker en gås. Studie. Sign. A. Ancher 1905. Olie på træ. 37×28.

Maleriet er en studie til “Julegæssene plukkes”, dateret 1904, hvor den unge skagenskone med den røde bluse ses til højre i maleriet (Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMS1845).

“Plukning af fjerkræ” er et motiv Anna Ancher har brugt flere gange, første gang var med de “To gamle, der plukker måger”, 1882, Den Hirschsprungske Samling. Midt i 1880erne maler Anna “Gamle Lene plukker en gås”, Skagens Kunstmuseer (Inv.no. 775). Alvorligt og koncentreret udfører Lene sit arbejde ligesom de to gamle. Omkring 1900 maler Anna “Ung pige der plukker en svane”. Denne auktionsnr. 162. I 1904 har hun malet en gruppe skawboere, der er i gang med at plukke julegæssene. Interessant er det, at malerinden må have kendt til Max Liebermanns “Kvinder der plukker gæs”, 1871/72 på Staatliche Museen zu Berlin - Preussischer Kultur Besitz, Nationalgalerie. Der er stærke lighedspunkter mellem Max Liebermanns gåseplukkerske placeret i højre side og den unge skagenskone der ligeledes befinder sig i maleriets højre side (for denne interessante pointe se Heide Grape-Albers, “Die Malerei Anna Anchers Einbliche in das Alltägliche” p. 58 in “Malerin Anna Ancher in Skagen”, exhibition catalogue, 1994).

Proveniens: Overretssagfører Otto Bing. Bruun Rasmussen auktion 203, 1967 nr. 1, afb. s. 7.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag