Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-15”. Et par stole med stel af ask. Sæde af fransk flet. Udført og mærket hos PP Møbler. (2)
PK-15 tilhører et af de sidste møbler Poul Kjærholm nåede at tegne. Den illusterer på fin vis hans tilbagevenden til materialet træ i hans seneste år, idet stolen netop er en pendant til PK-12 armstolen fra 1962 i stål. Produktionen af stolen i dampbøjet bøg viste sig dog meget vanskelig, og stolen udførtes senere i stukket asketræ af PP-møbler.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Let blød sædeflet med enkelte mindre defekter.
Moderne kunst og design, 14. oktober 2014
10 bud