1442/​890

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-15”. Et par stole med stel af ask. Sæde af fransk flet. Udført og mærket hos PP Møbler. (2)

PK-15 tilhører et af de sidste møbler Poul Kjærholm nåede at tegne. Den illusterer på fin vis hans tilbagevenden til materialet træ i hans seneste år, idet stolen netop er en pendant til PK-12 armstolen fra 1962 i stål. Produktionen af stolen i dampbøjet bøg viste sig dog meget vanskelig, og stolen udførtes senere i stukket asketræ af PP-møbler.

Dette emne handles i fuldmoms

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder. Let blød sædeflet med enkelte mindre defekter.

Moderne kunst og design, 14. oktober 2014

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

10 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK