2005/877
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 80”. Gulvlampe med skærme af hvid akryl og polykarbonat, stamme af højglansforkromet stål og fod med sort akryl. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 131,5. Diam 55.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Afbrydersnor ved fatningshus er afkortet men fungerer. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud