1947/​372

Skulptur af grønpatineret bronze i form af en jaget panter, stående på sokkel af sortbroget marmor. Ca. 1900. H. 24. L. 55,5. B. 15.

Marmor med mindre kanthak. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK