921/​107

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Frederik Rohde (1816–1886). Sign. monogram Rom 47. Bly på papir. Bladstørrelse 26,5×21. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 22, omtalt s. 40, afb. s. 41 og på bagside af katalog.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 21).

Frederik Rohde uddannede sig på Kunstakademiet i København i årene 1830–34 og var elev af J. L. Lund (1777–1867).

I årene 1842 til 1847 tog Rohde på en længere udlandsrejse til Tyskland og Italien, og det var i Rom i 1847, at Frølich lavede dette fine portræt af vennen.

Rohde var en værdsat del af tidens kunstnerkredse både i København og i München og Rom under hans udlandsrejse. Han omgikkes og var ven med mange af de kendte danske guldalderkunstnere blandt andre Christen Købke (1810–1848) fra hvem han også modtog undervisning. Efter sin hjemkomst fra Italien i 1847 bliver han medlem af Kunstforeningens bestyrelse.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK