2023/755
Dansk design
“Svejfet”. Otte vaser af porcelæn, dekorerede i farver og guld. Udført hos Lyngby Porcelæn. Model 71, 72 og 73. H. 8–21. (8)
Slitage på farve og forgyldning. Ridser og mærker. Lille orange vase med kanthak på halsrand.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag