2141/508
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Bordlampestel af patineret messing med tykt afbryderhus, med gennemgående afbryderknap. Skærmophæng med støbte ben, stemplet PH-4. Patented. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1928–29. H. 55.
Almindelig brugsslitage. Indvendig fatning mangler. Nyere ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag