Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“I Havedøren”. Ung pige læsende, siddende på dørtrinet, Liselund. Usigneret. Olie på træ. 54×46.
Udstillet: Charlottenborg 1913 nr. 230.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020