2039/664
Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Tobakskrukke af stentøj dekoreret med turkisblå glasur med grønne elementer. Sign. ER, 4. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1949–1968. H. 14,5.
Sparsom brugspatina.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
38 bud