1844/1640
Gruekedel af kobber, i siderne hanke, opsat på tre ben. Stemplet Kobbermøllen og Frederik VII's monogram. 19. årh. H. ekskl. hanke 40. Diam. 46.
Nyere ben. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. november 2018
Vurdering
Hammerslag