902/​326

Et par næsten ens små kammerstager af sølv i form af små “kander”. Senere stemplet bund benyttet. Bund punslet med ejerinitialerne IR samt vægtangivelse hhv. 9 lod 2 1/2 q og 9 lod 3 q. Lystyller medfølger. Mester Jon Jonsen, København ca. 1790. Vægt 157 g. H. 5 cm. (2)

Proveniens: Professor Oluf Thomsens samling. Herefter forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934–2020).

Møbler, ure, bronzer, tæpper, sølv og keramik, 2. juni 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK