Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af Skagensfiskeren og redningsmanden Søren Kruse. Sign. M. A. 98 og betegnet Søren Kruse. Olie på lærred. 42×34.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 338, 1975 nr. 2, afb. som frontspiece i kataloget.
Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
21 bud