1425/149
Dansk standur i kasse af grønmalet træ, urskive af bemalet metal med guldbronzerede ornamenter, timekrans af tin med romertal. Sign. JLS. Mester Jens Sørensen, Hjørring 1732–1811. H. 217.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nymalet urkasse samt restaureret. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier og møbler, 16. juni 2014
Vurdering
Hammerslag