1425/​149

Dansk standur i kasse af grønmalet træ, urskive af bemalet metal med guldbronzerede ornamenter, timekrans af tin med romertal. Sign. JLS. Mester Jens Sørensen, Hjørring 1732–1811. H. 217.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nymalet urkasse samt restaureret. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier og møbler, 16. juni 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK