2421/627
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et par stole med drejeligt stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1983. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud