1813/726
Arne Wahl Iversen (f. Nyborg 1927, d. 2016)
Chatol af palisander, front med to skuffer og skriveklap bag hvilke to skuffer og hylder. Udført og mærket hos Vinde Møbelfabrik. 1960'erne. H. 109,5. B. 94,5. D. 43.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag