911/​236

Conrad Gessner a.o. (f. 1516, d. 1565, Swiss naturalist)

Gesnerus redivivus auctus & emendatus, oder: Allgemeines Thier-Buch: [...]. + [...]. Oder vollkommenes Vogel-Buch [...]. 2 dele i ét bind. Frankfurt: Serlin 1669. Folio. Gennemillustreret med træsnit af dyr og fugle. Kobberstukket frontispice (del I), trykt titelblad i rødt og sort, [3], 392 mangler blad 41/42 + Index + Kobberstukket frontispice (del II), titelblad [2], 380 + Index. Mange brune blade, små reparationer og forstærkninger overalt. Indbundet i samt. halvlæderbind, med brugsspor.

Nissen BBI #1559.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK