2142/​511

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

“Liljekonval”. Stort bestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1913. Vægt ekslusive dele med stål 4859 g. (121)

Bestående af: 12 fiskeknive, 12 fiskegafler, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 11 dessertskeer, 10 smørknive, 3 serveringsskeer L. 21., 1 stor serveringsske L. 24,8 (denne er udført anno 1929)., 9 mokkaskeer, 1 marmeladeske, 2 sauceskeer.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Hovedparten af delene mangler oxidering ved ornamentik.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

14 bud

38.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
17.500 DKK