Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
“Liljekonval”. Stort bestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1913. Vægt ekslusive dele med stål 4859 g. (121)
Bestående af: 12 fiskeknive, 12 fiskegafler, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 11 dessertskeer, 10 smørknive, 3 serveringsskeer L. 21., 1 stor serveringsske L. 24,8 (denne er udført anno 1929)., 9 mokkaskeer, 1 marmeladeske, 2 sauceskeer.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Hovedparten af delene mangler oxidering ved ornamentik.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
14 bud