2148/14
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, på base af hvidt marmor, urhus prydet med Ceres og putto. Hvidemaljeret urskive med blå romertal. Sign. Charpentier Bronzier à Paris. 19. årh. H. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle og pendul medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud