899/​26

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

“Møde i Ørstedparken”. Sign. H. A. Brendekilde 84. Olie på lærred. 54×72.

Litteratur: Gertrud Hvidberg-Hansen, “Brendekildes billedverden - stemning og skæbne”, 2001, gengivet s. 48 og omtalt s. 44, hvor hun bl.a. nævner Brendekildes interesse for den mere mondæne bykultur i modsætning til landlivet. Elegante damer i tidens nyeste modetøj færdes i storbyens rekreative områder, i parker og i skoven i en afslappet atmosfære, hvor de næsten flade silhuetter står skarpt i forgrunden, mod det bagved liggende medre diffuse parklandskab, som ovenfor.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 521, 1989 nr. 42 afb. s. 21.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag