2438/585
Frits Henningsen, m.fl. (f. 1889, d. 1965)
Fritstående skrivebord af palisander, samt stol af bejdset træ. Profileret top og sarg med to skuffer. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, 1950–60'erne. Skrivebord: H. 75. L. 115. B. 65. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere betrukket.
Fra
i
Vurdering