1951/​631

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Et sæt på fem stole med skal af formbøjet palisander-krydsfinér, ben af forkromet stål. Model 3107. Designet 1955. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen, 1965. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Delvist falmet. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK