1951/631
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på fem stole med skal af formbøjet palisander-krydsfinér, ben af forkromet stål. Model 3107. Designet 1955. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen, 1965. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Delvist falmet. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag