1706/1644
Billetlugeautomat af messing og sortlakeret metal fra Mariager-Handest Veteran Jernbane. Stemplet Hermansen & Lanney, Kjøbenhavn, monteret på base af mørkbejdset fyrretræ. 19.-20. årh. H. inkl. base 39,5.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Varia, 9. februar 2017
Vurdering
Hammerslag