Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
“FM-reolen”. Vægreol af palisander bestående af et skabsmodul, 20 hylder samt otte vanger af metal. Udført hos Feldballes Møbelfabrik i 1960'erne. Skabsmodul H. 36. B. 86. D. 32. To hylder B. 86 D. 18. 14 hylder B. 86. D. 24. Fire hylder B. 86. D. 32. Vanger H. 80–210. (29)
Præsenteret på det 48. Danske Købestævne i Fredericia 1958.
Litteratur: “God Form”, katalog fra Købestævnet 1958, s. 9–11.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Reparationer.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018