2444/​653

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/3”. Bajonetfatningshus af patineret messing mærket Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen, 1926–1928.

Proveniens: Foræret af Poul henningsen til vennen farver Ejnar Hansen. Siden nedarvet i dennes familie.

Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger. Ene ben brækket (medfølger). Keramisk fatningsdel med reparationer/limninger. Senere ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1106678 2.100 DKK
985494 2.000 DKK