Fire vaser af hhv. klart, gråt og blåt samt klart og hvidt, matteret glas. Udskåret med hhv. landskabsmotiver og iris i relief samt dekoreret med emalje. Sign. Daum Nancy med Lorraine-korset. H. 6,7., 8,2., 17 og 17,2. (4)
Proveniens: Frederik VIII af Danmarks samling af glas; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Alders- og brugsrelateret patina. Høj lyseblå vase med en smule konveks bund - vipper en smule, samme vase med få meget minimale afslag/ujævnheder på øverste kant. Lille vase med iriser med et lille afslag/afskrabning i glasset på øverste kant.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
38 bud