2249/​510

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Formgivet 1956. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Skind med pletter, smuds, skjolder og defekter.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK