2049/​117

Amager dragtsmykker af forgyldt sølv, bestående af kravetrøjespænde samt forklædemalje (omlavet til broche), dekoreret med filigranarbejde, spænde med Jomfru Maria holdende Jesus Kristus, samt med tre vedhæng, heraf to senere, i form af navnebogstaverne ELH. Oprindelige bogstaver D og K medfølger. Ustemplet. 19. årh. L. 11 cm. Diam. 6,5 cm. (2)

Kravetrøjespænder blev båret til amagerindernes kirkedragt i Dragør og Store Magleby. Bogstaverne stod for kvindens navn. Forklædemaljer blev brugt som smykker i linningen bag på forklædet.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK