1709/536
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af patineret eg. Sæde udspændt med spanskrørsflet. Model JH 501. Formgivet 1949. Udført 1950erne hos snedkermester Johannes Hansen, brændemærket.
Brugspatina, herunder ridser og mærker, samt enkelte mindre tørre- og hårrevner.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
10 bud