2441/879
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
“Superellipse”. Spisebord med udtræk og to tillægsplader, klemben af forkromet stål, top af grå laminat, endekanter af aluminium. Udført hos Fritz Hansen. H. 70,5. L. 180/240/300. B. 120. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Lille afslag på laminat ved samling.
Vurdering