2120/​25

Ubekendt maler, 17. årh.

Mediciernes kamp. Usigneret. Olie på lærred. 78×100.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 208, 1967 nr. 362.

Lærredet er dubleret. Talrige krakeleringer. Enkelte afskalninger. Trænger til rensning. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag