Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)
“Prospect af Fru Heibergs Villa i Rosenvænget, som Omgivelserne vare i 1865”. Sign. F. Richardt 1865. Olie på lærred. 46,5×73.
Villaen til venstre, Rosenvængets Allé 20, blev i 1862 opført af Johanne Luise Heiberg. Det er antageligt Johanne, man kan se i haven, sammen med sine vestindiske adoptivdøtre.
Udstillet: Charlottenborg 1870 nr. 210.
Litteratur: Melinda Young Stuart & Niels Peter Stilling, “Danske Herregårde og Amerika. Rejser i guldalderens Danmark og pionertidens USA med maleren Ferdinand Richardt”, 2003, omtalt s. 103.
Malerier & tegninger, 31. maj 2016