1709/6013
Basuku fetish firgur udskåret patineret træ, rødt og hvidt pigment, monteret med stof og fjer. Belgisk Congo. H. 44 cm eksklusiv stand.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Etnografica, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag