1709/​6013

Basuku fetish firgur udskåret patineret træ, rødt og hvidt pigment, monteret med stof og fjer. Belgisk Congo. H. 44 cm eksklusiv stand.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Etnografica, 2. marts 2017

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK