Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Et romersk osteri. En romerinde kurtiseres. Sign. Ven. Tornøe. Olie på lærred. 25×33,5.
Den romerske osteriscene var et populært motiv, som Tornøe gentog flere gange i forskellige størrelser og både malt og tegnet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 381, 1978 nr. 126, afbildet s. 31. Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 251, afbildet s. 97.
Retoucheringer. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021