Jens Jensen Egeberg (f. Spettrup 1848, d. Hørsholm 1922)
“Fra Hornbæk Plantage i August. I baggrunden Hornbæk Bugt og Nakkehoved”. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 32,5×38,5.
Proveniens: maleren Alfred Broge.
Behov for rensning. Områder med tyndere farvelag.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020