1709/1641
Stort japansk røgelseskar af patineret bronze, ottesidet, sider med kartoucher med relief med drage og skyformationer, stående på fire ben i form af dragehoveder. Edo/Meiji. H. 27 cm Diam. 38/45 cm.
Kar med tæring/hul ved ene ben, ridser samt iriseret/korroderet i grønt. Stand af træ med slitage.
Varia, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag