1709/​1641

Stort japansk røgelseskar af patineret bronze, ottesidet, sider med kartoucher med relief med drage og skyformationer, stående på fire ben i form af dragehoveder. Edo/Meiji. H. 27 cm Diam. 38/45 cm.

Kar med tæring/hul ved ene ben, ridser samt iriseret/korroderet i grønt. Stand af træ med slitage.

Varia, 2. marts 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag