2204/​536

Henry Hans Schubell (f. Helsingør 1906)

Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)

“Pragh”. Lænestol samt tilhørende skammel med armlæn af teak og ben af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Udført hos Schubell & Madsen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med slitage og smuds. To knapper mangler i ryg.

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

70.000 DKK
65.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK