2204/536
Henry Hans Schubell (f. Helsingør 1906)
Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)
“Pragh”. Lænestol samt tilhørende skammel med armlæn af teak og ben af elm. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Udført hos Schubell & Madsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med slitage og smuds. To knapper mangler i ryg.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag