1432/167
Fransk sekretær af mahogni, front med skuffe, skriveklap og to døre. Ca. 1820. H. 150. B. 105. D. 47.
Skriveklap har trukket sig og er lettere skæv hvilket bevirker at den er svær at åbne og lukke. Læder på skriveplade krakeleret/slitage. Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Solbleget på ene side.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag