912/​284

Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)

“Sitting Woman”, 1985–86. Stemplet C28, 1986, 8/9. Patineret bronze. H. 15. B. 13. D. 11.

Litteratur: Farr & Chadwick nr. C28. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

105.000 DKK