2437/113
HOWELL JAMES & Co
Victoriansk lygteur med musikalsk værk i sortmalet kasse med ornamenter af bronze, urskive af forgyldt bronze med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med sorte romertal, værk med otte klokker og spiral gongong. Plakett sign. 'HOWELL JAMES & Co, by appointment to the Queen, London'. England, 19. årh.s slutning. H. 73. B. 42. D. 29.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger. Bagdør låst nøgle mangler.
Vurdering