2437/​113

HOWELL JAMES & Co

Victoriansk lygteur med musikalsk værk i sortmalet kasse med ornamenter af bronze, urskive af forgyldt bronze med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans med sorte romertal, værk med otte klokker og spiral gongong. Plakett sign. 'HOWELL JAMES & Co, by appointment to the Queen, London'. England, 19. årh.s slutning. H. 73. B. 42. D. 29.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger. Bagdør låst nøgle mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

18 bud

(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK