2439/​1537

Stort regulator vægur i kasse af mahogni udskåret med figurer, rund skive sign. H.E. Holst efterfølger, Kjøbenhavn. Ca. 1900. H. 180. B. 60. D. 24.

H. E. Holst´s efterfølgere, Hans Liisberg. Kgl. Hof-Instrumentmager-, Ur- og Kronometermagerfirma, grundlagt i 1859 af Hans Edvard Holst (f. 1825, d. 1892) Forretningen Ny Østergade 2, København, gik i 1881 over til Hans Liisberg (f. 1860).

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og lodder medfølger.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?