August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
Portræt af en en mørkhåret kvinde iført hvid blondekjole og rosa sjal. Sign. A. Schiøtt 1854. Olie på lærred. Oval. Lysmål 66×54.
Mindre retoucheringer. Talrige krakeleringer. Nogle mindre afskalninger. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
23 bud