Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)
Redemptorefesten på Giudecca Kanalen i Venedig. Sign. E. Lehmann. Olie på lærred. 31×40.
Proveniens: ARB auktion 87, 1957 nr. 322.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Retoucheringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024