Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af bøg, udklappelig endegavl, ryg og side med synlige tremmer, løse dybthæftede hynder betrukket med cognacfarvet patineret naturskind. Model 1789. Formgivet 1945. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1982. H. 85. L. 160. B. 75.
Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske topersoners-sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.
Litteratur: Fredericia Furniture.
Litteratur: Grete Jalk [ Red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 2, side 260–261.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og stødmærker. Patineret skind med overflade ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 23. august 2016